Vali Erin’den Flaş Açıklama!

437

Vali Erin’den Flaş Açıklama!

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin kentte düzenlediği basın toplantısında yaklaşık 2 bin evin karantinada olduğunu açıkladı. Sokağa çıkma yasağına dair de mesajlar veren Vali Erin “İlelebet insanların sokağa çıkma yasağı ile devam etmemiz mümkün değil. Ceza ve caydırıcı uyarılar ile bunu önlemek varken bu yaptırıma gerek yok” diyerek bayramda denetimlerin sıkılaşacağını duyurdu.

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin Valilik toplantı salonunda pandemi sürecinde il genelinde yürütülen çalışmalar ve gelinen nokta hakkında basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda Emniyet Müdürü Selçuk Doğuş, İl Sağlık Müdürü Emre Erkuş, İl Hıfzısıhha Kurulu üyeleri de katıldı. Vali Erin yaptığı konuşmada dünyayı etkisi altına alan salgınla mücadelenin bütün ülkelerin gündeminde olduğunu anımsatarak, bu süreçten başarılı çıkan ülkelerin başında ise Türkiye’nin geldiğini söyledi.

Şanlıurfa’da da Haziran başına kadar tedbirlerin sıkı bir şekilde uygulandığını aktaran Erin, genel değerlendirmelerde bulundu.

EN ÇOK VAKA HALİLİYE’DE

Kentte en fazla pozitif vaka sayısının görüldüğü yer merkez Haliliye, Karaköprü, Viranşehir ve Eyyübiye ilçesi olduğunu aktaran Erin, bu ilçelerde yaşayan insanların daha duyarlı ve etkili olmaları gerektiğini kaydetti.

ŞANLIURFALILARA ÇAĞRI

Vaka sayısının diğer illerle eş değer olduğunu söyleyen Vali Erin vatandaşlara şu çağrılarda bulundu:

“İlk 5 ilin içerisine 2 kez girdik. Son 3 günlük ortalamaya göre Şanlıurfanın en çok artış olan il anlamına gelmediğini açıklıkla sizinle paylaşmak istiyoruz. Vaka sayısı itibariyle şunu söylemek isityorum vaka sayımız Mardin’deki sayı kadardır, vaka sayılarımız aynı nüfusa sahip olduğumuz neredeyse tamamından eş değer ve alt sayıda oludğunu söylemek istiyorum.

Çok hızlı yayılan ve özellikle belli yaşın üzerindeki belli hastalıklarla müftela olan bir virüsle karşı karşıyayız, çok dikkatli olmalıyız. Kaybettiğimiz bütün vatandaşlarımız bizi büyük üzüntüye sevk ediyor.

Taziye, düğün, sıra geceleri eskisi gibi yapamayız. Bu gelenek ve örfümüz eski şekilde devam etmemeli. Devam ettirdiğimiz her bir araya gelmeler, kalabalık alandaki her bir müdahalemiz hem bizi hem de toplumun bütün birimlerini riske sokuyor.

Toplum olarak, tanımadığımız bilmediğimiz için bizi çok fazla etkilemeyen ve böyle bir değerlendirme içerisinde olmamız kabul edilemez. Duyarsız davranırsak kim vefat ettiyse etsin ben değilim anlayışı ne urfalıya ne de müslümana yakışır.”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here